Badanie napięcia

Do czego służy:

Badanie napięcia pozwala określić w jakiej kondycji jest akumulator oraz regulator napięcia.

Test pozwala odczytać napięcia na akumulatorze w różnych trybach pracy samochodu:

  • napięcie akumulatora w stanie spoczynku podczas postoju
  • spadek napięcia podczas rozruchu
  • stan ładowania podczas pracy na wolnych obrotach
  • stan ładowania podczas pracy pod obciążeniem

Przebieg testu polega na:

  1. Wykonaniu kalibracji, odczytując napięcie akumulatora w stanie spoczynku przy użyciu multimetru elektronicznego. Ten zabieg pozwala na skalibrowanie posiadanego interfejsu, aby odczytywane przez niego wartości napięcia były jak najbliższe faktycznym.
  2. Wykonaniu danego testu, określającego sprawność akumulatora w poszczególnym trybie pracy.
  3. Interpretacji otrzymanego wyniku w celu określenia, czy występuje konieczność podjęcia działania dotyczącego doładowania lub wymiany akumulatora na nowy.

Kalibracja urządzenia

Zobacz film pokazujący jak prawidłowo skalibrować urządzenie.

Wykonywane testy nie są specjalistyczną diagnostyką akumulatora, sugerują faktyczny stan akumulatora*

Jakie kroki podjąć w przypadku negatywnego wyniku testu?

  1. Wykonać test ponownie
  2. Skalibrować ponownie interfejs
  3. Ocenić, czy posiadany interfejs jest urządzeniem o słusznej jakości
  4. Doładować akumulator
  5. Rozważyć wymianę akumulatora

Monitory diagnostyczne

Monitory diagnostyczne to nadrzędna opcja diagnostyczna. Wgląd do niej daje szybką, prostą, a przy tym bardzo cenną informację na temat stanu danego pojazdu.
Przy jej pomocy możemy stwierdzić, czy dana usterka występuje i czy została poprawnie usunięta.
Możemy się również dowiedzieć, czy kody usterek nie zostały chwilę wcześniej skasowane, aby ukryć uszkodzenie pojazdu.
Dodatkowo ustrzeże nas przed poważnymi usterkami, które pojawiają się sporadycznie.

Co oznacza kolor ikony samochodu?

  • Zielony – brak kodów błędów oraz wszystkie dostępne monitory ukończone.
  • Żółty – brak kodów błędów oraz występują monitory nieukończone.
  • Czerwony – kody błędów występują oraz istnieją monitory nieukończone.

Co jeśli monitor jest nieukończony?

Oznacza to, że dana procedura diagnostyczna nie została ukończona.
Monitory ciągłe są cały czas monitorowane, ich usterka i testowanie przebiega stosunkowo szybko np. wypadanie zapłonu. Jeżeli chodzi o monitory nieciągłe to czas jest dłuższy gdyż musi być spełniony szereg warunków aby system diagnostyczny mógł przeprowadzić pełną procedurę, np. usterka katalizatora.
W przypadku kiedy monitor jest nieukończony trzeba zachować szczególną ostrożność, ponieważ nie wiemy czy jego test zakończy się ponownym wystąpieniem usterki czy układ potrzebuje jeszcze czasu na dodatkowe testy.

G-Sensor

Funkcja umożliwiająca sprawdzenie przeciążeń w samochodzie na podstawie zegara. Funkcja ma umożliwić użytkownikowi odczytanie aktualnie panujących przeciążeń podczas jazdy. W funkcji przedstawiona jest aktualna oraz maksymalna wartość przeciążenia.

Czy wiesz, że …?

Podczas jazdy bolidem F1 kierowca poddawany jest przeciążeniom różnej wielkości. W trakcie przyspieszania jest to zazwyczaj 2g, podczas hamowania około 5g, natomiast na zakrętach od 4 do 6g.

Tryb Race

Tryb Race jest konfigurowalną funkcjonalnością pozwalającą na przypisanie sygnałów wizualnych oraz dźwiękowych do określonej przez użytkownika wartości prędkości obrotowej silnika. Istnieje możliwość ustawienia funkcji w taki sposób, aby zmiana biegów odbywała się w idealnym pod względem przyspieszenia momencie. Informacji mówiących o tym przy jakich obrotach silnik osiąga swoją moc maksymalną należy szukać w ogólnie dostępnych źródłach, takich jak fora internetowe lub artykuły prasowe.

Co daje Tryb Race?

Tryb Race pozwala na optymalną zmianę biegów w celu jak najefektywniejszego przyspieszenia pojazdu.

Konfiguracja:
Aby poprawnie skonfigurować tryb Race należy wprowadzić wartość obrotów, przy których samochód osiąga swoją moc maksymalną

Sposób działania:

  1. Pojedynczy sygnał dźwiękowy oraz mruganie zegara informują o konieczności przygotowania się do zmiany biegu na wyższy.
  2. Podwójny sygnał dźwiękowy oraz stałe podświetlenie zegara na kolor czerwony informują o konieczności natychmiastowej zmiany biegu na wyższy.

Zaawansowana diagnostyka

Tryb serwisowy w SDPROG oferuje użytkownikom możliwość wykonywania następujących działań:

  • Odczytywanie i diagnozowanie każdego modułu występującego w samochodzie, co umożliwia pełną analizę stanu i działania poszczególnych systemów pojazdu.
  • Kasowanie kodów usterek z wybranego modułu samochodu, co pozwala na szybkie usuwanie błędów i poprawę działania pojazdu.
  • Odczytywanie dostępnych parametrów samochodu, w tym szczególnie istotnych parametrów DPF w silnikach diesla. Dzięki temu użytkownicy mogą śledzić i monitorować stan filtra cząstek stałych, co wpływa na efektywność i sprawność pracy silnika oraz ogólną wydajność pojazdu.

Diagnostyka w modułach umożliwia również uzyskanie wglądu w inne kluczowe parametry i dane techniczne pojazdu, zapewniając kompleksową ocenę stanu i działania wybranych systemów dla określonych silników.